Uefa Avrupa Şampiyonası

Uefa Avrupa Şampiyonası
Uefa Avrupa Şampiyonası

Uefa Avrupa Şampiyonası Nedir ?

Uefa Avrupa şampiyonası, dünyanın en büyük futbol turnuvaları içinde yer almakta. UEFA öncülüğünden 1960 yılından beri 4 senelik periyotlarla düzenleniyor. Yıllar içerisinde katılım takım sayısı ve format konusunda birçok değişikliğe imza atılmıştır. Uefa Euro 2020, bu organizasyonun sonuncusudur. Haziran ayı içerisinde 12 farklı ülkede başlayacak olan turnuvada 24 tane ekip yer alacak.

Avrupa Şampiyonasına Katılmaya Hak Kazanan Takımlar Hangileri?

Tüm futbolseverlerin çok büyük bir merakla beklediği Avrupa şampiyonası, 12 Haziran günü oynanacak olan ilk maçla başlıyor. Buna göre organizasyonda boy gösterecek olan takımlar şöyle;

Galler, Portekiz, Fransa, Belçika, İtalya, Polonya, Türkiye, Finlandiya, Danimarka, İsviçre, İngiltere, Almanya, Hırvatistan, Avusturya, İsveç, Hollanda, İspanya, Ukrayna, Rusya ve Çekya şeklinde karşımıza çıkıyor. Şu an için toplam takım sayısı ise Avrupa şampiyonası için 20. Fakat 4 takım daha organizasyon içinde bulunacak. Bunun için playoff maçlarının bitmesi beklenmekte.

Hangi Ülkeler Maçlara Ev Sahipliği Yapacak?

Avrupa şampiyonası ev sahipliği konusunda UEFA, son derece ilgi çekici ve radikal bir karara imza attı. Bundan önceki tüm organizasyonların tek ya da iki ülkede düzenlenmesi fikrinden vazgeçildi ve Avrupa şampiyonası heyecanı daha fazla yere yayıldı.

Buna göre Hollanda, Rusya, İskoçya, Macaristan, Almanya, İrlanda, İtalya, Danimarka, Azerbaycan, İngiltere, İspanya, Romanya Avrupa şampiyonası için ev sahibi olarak kararlaştırılan ülkelerin içinde bulunmakta. Ancak her ülkenin organizasyon içerisinde yer almadığını da hatırlatmak lazım.

Avrupa Şampiyonası Gruplarının Özellikleri Neler?

12 değişik ülkede yapılacak olan Avrupa şampiyonası 6 grup üzerinden gerçekleştirilecek. Buna göre A, B gruplarındaki 4 takım belli oldu. Geriye kalanlarda ise 3’er takım söz konusu. Avrupa şampiyonası playoff final maçlarının 31 Mart tarihinde bitmesinden sonra kalan gruplara birer takım daha katılacak.

Tek müsabaka üzerinden her ülke birer kez karşılaşacak. Avrupa şampiyonası kuralları çerçevesinde birinci, ikinci ve en iyi üçüncüler üst turda mücadele etme biletini elde etmiş olacaklar.

Maçlar Hangi Şehirlerde Oynanacak?

Avrupa şampiyonası maçlarının yapılacağı kentler belli oldu. Buna göre Türkiye milli takımı karşılaşmalarını Azerbaycan’ın Bakü ve İtalya’nın Roma kentinde oynayacak. Bunun yanı sıra Bükreş, Budapeşte, Kopenhag, Saint Petersburg, Münih, Bilbao, Amsterdam, Kopenhag, Londra, Glasgow ve Dublin diğer ev sahibi kentler olarak dikkat çekmekte. Avrupa şampiyonası müsabakaları bu şehirlerde yapılacak.

Avrupa Şampiyonası Açılış Maçı Ne Zaman?

Avrupa şampiyonası açılış maçı Türkiye milli takımı ile İtalya arasında yapılacak. İtalya, bu karşılaşmanın ev sahibi olarak dikkat çekmekte. Çünkü bu önemli mücadele Roma’da yer alan Olimpiyat stadyumunda oynanıyor. Avrupa şampiyonası ilk müsabakasının başlama tarihi ise 12 Haziran. Saat 21’de canlı yayın ile ekranlara gelecek.

Şampiyona Maçlarının Tarihleri?

Avrupa şampiyonası maçları 12 Haziran ile 12 Temmuz arasında oynanacak. Yani şampiyona bir ay sürecek. Grup maçlarının başlangıcı 12 Haziran. Son grup karşılaşması ise 25 Haziran tarihinde sona erecek. Ardından Avrupa şampiyonası kuralları çerçevesinde bir ara söz konusu.

Bunun devamında 27 Haziran tarihinde son 16 turu başlıyor. 3 gün devam edecek olan mücadelenin sonrasında bir ara daha var. Avrupa şampiyonası çeyrek final karşılaşmaları 3 ve 4 Temmuz tarihlerinde. Yarı final için belirlenmiş olan maç tarihleri ise 7 ile 8 Temmuz.

Avrupa Şampiyonası Final Maçı Nerede ve Ne Zaman?

Avrupa şampiyonası son yani final maçı 12 Temmuz günü yapılacak. Sahaya çıkacak olan iki milli takımın bu önemli müsabakasına İngiltere’deki ünlü Wembley Stadyumu ev sahipliği yapacak. Avrupa şampiyonası final maçı 21’de başlayacak.

BENZER İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir