Euro 2020 Türkiye’nin Rakipleri

Euro 2020 Türkiye'nin Rakipleri
Euro 2020 Türkiye’nin Rakipleri

Euro 2020 Türkiye’nin Rakipleri ve Grup Eşleştirmeleri

Euro 2020 Türkiye’nin rakipleri 2019 senesinin son ayında belli oldu. Türkiye Milli Takımı, Avrupa’nın en prestijli uluslararası organizasyonuna doğrudan katılma şansı yakalayarak zaten herkesin takdirini kazanmıştı. Bu takdire ulaşma aşamasında geçtiğimiz yıl görevi devralan ve takıma adeta yenilikçi bir umut aşılayan Şenol Güneş’in payı da çok fazla tabi. Deneyimli teknik direktör, takımı olabildiğince detaylı bir revizyona soktu ve ortaya da gençlerin, gurbetçilerin ve tecrübeli oyunların harmanlanarak kaliteye ulaştırdığı bir A Milli Takım çıktı. Bu etkileşim gerçekten de ay-yıldızlılarımızın geleceği adına umut verirken, Euro 2020’deki kaderimizin de grup karşılaşmaları dahilinde ne yönde şekil alabileceğine dair yorumlar da oluşturmaya başladı.

Türk Milli Takımı Hangi Grupta?

Euro 2020 Türkiye’nin rakipleri A Grubu’nda bir araya geldi. A Milli Takımı’mız, turnuvanın A Grubu’nda mücadele edecek bir kura çekimine denk geldi ve bu durumda da gerçekten de iyi bir başlangıç yapabilmek adına tüm gözleri de üzerine şimdiden çekti diyebiliriz. Keza rakipleri arasında bu organizasyonun en tecrübelilerinden İtalya bulunuyor.

Bilindiği gibi bu sene organizasyon 12 farklı ülkede gerçekleşecek. İtalya’da organizasyona ev sahipliği yapan ülkelerden olduğu için, A Milli Takımı’mız ilk maçına İtalya karşısında Roma Olimpiyat Stadyumu’nda çıkacak. Bu maçın anlamlı olan bir diğer özelliği ise turnuvadaki açılış karşılaşması olması. Yani ilk maçı Şenol Güneş’in talebeleri İtalyanlarla oynayacak ve büyük olasılıkla da ortaya futbol adına resital olarak kabul edilebilecek anlar çıkabilecek. Her iki takımın da bu ilk karşılaşmayı 3 puanla bitirme konusunda istekli olabileceği düşüncesindeyiz. Bu kapsamda bakıldığında da Haziran’da başlayacak olan ve yaklaşık bir ay boyunca da futbol severler için harika anlar yaşatmaya hazırlanan bu önemli oluşumda A Milli Takımı’mızın ilk maça sıkı bir hazırlıkla çalışacağını düşünüyoruz. Ki bu konuda da Şenol Güneş’in tecrübesi ve oyuncularına aşılayacağı stratejilerin de ön planda olacağı düşüncesindeyiz. Keza İtalya gibi donanımlı bir takım, uzun aylar boyunca üzerine çalışıldığı takdirde çözülebilir.

Euro 2020’de Türkiye’nin Rakipleri

Euro 2020 Türkiye’nin rakipleri konusunda diğer iki takım ise Galler ve İsviçre. A Milli Takımı’mız bu iki takımla Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de karşılaşacak. Azeri halkının bize olan sevgisi göz önüne alındığında bu bir nevi avantaj olarak kabul edilebilir. A Grubu’ndaki ikinci karşılamasını Galler’e karşı oynayacak olan Milli Takım’ın, bu eşleşmede favori takım olduğunu da söyleyebiliriz. Her ne kadar Galler genel futbol ekolünde İngilizleri referans aldığı bir yapı kursa da, ortaya gerçekten de Milli Takımı’mızın önde ilerleyeceği bir mücadele çıkabilir. Galler’in genel düzeni kanatlar ağırlıklı bir ilerleyişle şekil alacaktır muhakkak. Bu konumda da Şenol Hoca’nın eldeki dinamoları ve hücumcularıyla rakibini darlatması bekleniyor.

A Grubu son karşılaşma ise Avrupa’nın tecrübeli ekiplerinden olan İsviçre’ye karşı gerçekleşecek. İsviçreliler futbol açısından genellikle savunmaya önem veren bir ekip. Bu yıllardır bu şekilde ilerleyebilmektedir. Ki gerçekten de A Milli Takımı’nın gol bulma konusunda en fazla zorlanabileceği ekiplerden birisi olacağını düşünüyoruz İsviçre’in. Yine de Şenol Güneş’in defterinde şimdiden hazır tuttuğu planların ve reçetenin olumlu sonuçlanabileceğini düşünmekteyiz. Pek çok açıdan A Milli Takımı’nın bu organizasyonda ilerleme şansının çok yüksek olduğu bir gerçek. Özellikle gruplarda kötü bir konumdayken aniden şaha kalkarak önemli adımlar atması bu durumun en iyi örneklerinden birisi olarak kabul edilirken,  yaz aylarına doğru aday kadronun netlik kazanmasıyla birlikte de Türkiye’nin şansının da daha belirgin boyutlara ulaşacağı tahmin ediliyor.

BENZER İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir