Euro 2020 İptal Olacak Mı ?

Euro 2020 İptal Olacak Mı ?
Euro 2020 İptal Olacak Mı ?

Corona virüsünden dolayı Euro 2020 iptal olacak mı ?

Euro 2020 iptal olacak mı sorusu şuan herkes tarafından merak edilen bir soru. Bunun nedeni ise Corona virüsü. Birkaç ay önce Çin’de başlayan salgının hızlı bir biçimde önce komşu ülkelere oradan da turnuvaya ev sahipliği yapacak olan ülkelere bulaşması, organizasyonun geleceğini tehlikeye atmış durumda. Şu an kesinlikle iptal edilecek diye bir durum söz konusu olmasa da yeni gelişmeler durumu değiştirebilir.

Euro 2020 İptal Olma Durumu Var mı?

Euro 2020 iptal olacak mı son günlerin en çok dile getirilen suali. Bunun nedeni ise Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve Corona olarak bilinen virüs. Çok hızlı bir biçimde Çin’den önce komşu ülkelere ardından da Avrupa’ya geçen bu hastalık, Euro 2020 iptal olacak mı sorusunu da beraberinde getirdi. Çünkü haziran ayında başlayacak olan turnuva, Avrupa kıtasında oynanacak.

UEFA Açıklama Yaptı

Euro 2020 iptal olacak mı sorusunun çok sık dile getirilmesinin ardından konuya dair UEFA tarafından bir açıklama yapıldı. Başkan yardımcısı; durumu çok yakından takip ettiklerini, şu an için herhangi bir iptal kararının alınmadığını, ancak ilerleyen günlerde bunun değişebileceğini belirtti. Euro 2020 iptal olacak mı sorusunun böylelikle yanıtı evet. Ancak virüsün ilerleme hızı takip ediliyor. Aynı zamanda vaka sayısına da bakılıyor.

UEFA Garanti İstiyor

Euro 2020 iptal olacak mı çerçevesinde UEFA, ev sahibi olarak belirlenmiş olan ülkelerden garanti istiyor. Yani yeni vakaların ortaya çıkmaması adına etkin önlemlerin alınmasını gündeme getiren UEFA, bunun olmaması durumunda çok radikal kararlar alabilir. Euro 2020 iptal olacak mı sorusunun yanıtı belki şu an için hayır ancak, UEFA’nın seçeneklerinin arasında bazı ev sahibi ülkelerin turnuva dışına çıkarılması söz konusu. Buna en büyük aday ise İtalya olacak gibi durmakta.

İtalya’nın Durumu Kritik

Şu an için bu virüse yakalanan insan sayısı konusunda İtalya üçüncü sırada bulunuyor. Bu yüzden bu tarz soruları gündemi çok sık bir biçimde meşgul etmekte. 1128 hastanın İtalya’da olması, hükümetin birtakım kararlar almasına neden oldu. Bunların başında da lig maçlarının ertelenmesi gelmekte. Konunun İtalya’nın durumuna göre bir netlik kazanacağını hemen dile getirmek gerekmekte.

Açılış Maçı Nerede Yapılacak?

Konu çerçevesinde organizasyonun açılış maçının şu an için tehlikede olduğunu söylemek lazım. Çünkü İtalya’da virüs çok hızlı bir biçimde yayılıyor. Bunun sonucunda Seri A maçları ertelendi. Hatta bazı kupa maçları da federasyonun almış olduğu karar sonrasında tehir edildi. Bu hızla virüs devam ederse, sorunun yanıtı açılış maçı özelinde evet olacak. Roma’da gerçekleştirilecek olan karşılaşmanın başka bir kente taşınması durumu var.

Türkiye İçin Tehlike Var mı?

Euro 2020 iptal olacak mı soruları Türk milli takımını yakından ilgilendiriyor. Çünkü oynayacağımız açılış mücadelesi İtalya ile bu ülkenin başkenti Roma’da. Sorunun yanıtı bundan dolayı ülkemiz için büyük önem taşımakta.

Ev Sahibi Ülkelerde Son Durum Ne?

Euro 2020 iptal olacak mı sorusunun yanıtını verirken, maçların yapılacağı ülkelerdeki son duruma bakmak lazım.Konunun çok sık gündeme getirilmesinin temel nedeni ise İtalya. Burada tam 1128 vaka şu an için tespit edilmiş durumda. Türk milli takımının maçlarını yapacağı diğer ülke Azerbaycan’da 3 vaka var. Bunun yanı sıra soru çerçevesinde ev sahibi ülkelerden bir diğeri olan Almanya’da 79 kişi bu virüse yakalanmış durumda.

Ancak şuan için netleşmiş bir durum olmadığından Avrupa Şampiyonası heyecanı büyük bir hızla devam ediyor.

BENZER İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir