Euro 2020 Elemeleri

Euro 2020 elemeleri
Euro 2020 elemeleri

Euro 2020 elemeleri ne zaman ?

Euro 2020 elemeleri, 21 Mart 2019 tarihinde başladı. Böylelikle organizasyona katılacak olan ekipler de belli oldu. Ancak playoff maçları devam ettiği için 31 Mart 2020 tarihine kadar devam edecek. Böylelikle 4 takımın daha katılımıyla süreç de tamamlanmış olacak.

Grupların İstatistikleri

Euro 2020 elemeleri 10 farklı grupta yapıldı. Oynanacak olan Avrupa Şampiyonası için A’dan başlamak üzere J’ye kadar devam eden grupların içinde tam 55 takım mücadele etti. Bunların arasında Kosova ilk defa yer aldı. Toplamda 250 tane maç yapıldı. Bunlarda 801 gol atıldı. Son derece yüksek bir maç başı gol ortalaması söz konusuydu. En çok gol atan isim ise Euro 2020 çerçevesinde İngiliz oyuncu Harry Kane oldu. 12 gole imza attı.

Euro 2020’ye Hangi Takımlar Lider Olarak Katılmayı Hak Etti?

Euro 2020 elemeleri çerçevesinde başarılı olan ve bulundukları grubu ilk sırada tamamlayan takımları arasında İngiltere, Ukrayna, Almanya, İsviçre, Hırvatistan, İspanya, Polonya, Fransa, Belçika, İtalya yer almakta. Bu takımlar Euro 2020 maçlarında gruplarını lider olarak tamamladılar ve organizasyonun biletini almaya hak kazandılar.

Euro 2020’ye İkinci Olarak Katılan Takımlar Hangileri?

Euro 2020 elemeleri grup maçlarının ardından ikinci sırada yer alan takımlar da organizasyona dahil oldu. Elemeler sonrasında Türkiye, Rusya, Finlandiya, Avusturya, İsveç, Galler, Danimarka, Hollanda, Portekiz, Çekya final biletini kaptı. Elemeler sona erdikten sonra bu takımlar yapılan kura çekiminin ardından gruplara yerleştirildi.

Euro 2020 Play Off Oynayacak Takımlar Hangileri?

Euro 2020 elemeleri, daha önce olduğu gibi en iyi üçüncülerin katılmış olduğu bir playoff turuna da sahip. Şu an için halen devam eden playoff maçları çerçevesinde mücadele eden takımlar ise şöyle; Bosna Hersek, İskoçya, İzlanda, Kuzey Makedonya, İsrail, Romanya, Norveç, Slovakya, Macaristan, Gürcistan, İrlanda, Kuzey İrlanda, Beyaz Rusya, Sırbistan, Kosova, Bulgaristan. Playoff turunun ardından bunların içinden 4 takım organizasyon içinde bulunacak.

Euro 2020 Play Off Maçları Hangileri?

Euro 2020 elemeleri sona erdikten sonra playoffyapacak olan takımlar bunların programı da belli oldu. Buna göre Bulgaristan ile Macaristan, İzlanda ile Romanya milli takımları karşı karşıya gelecek. Final ise 31 Mart tarihinde. B yollu playoff maçlarında ise Bosna Hersek-Kuzey İrlanda, İrlanda ve Slovakya kozlarını paylaşacak. C yolu elemeleri playoff mücadelesinde Sırbistan ve Norveç, İsrail ile de İskoçya oynayacak. D yollu olanda Gürcistan ve Beyaz Rusya, Kuzey Makedonya ve Kosova karşı karşıya gelecek. Bunların sona ermesinin ardından ise Euro 2020 çerçevesinde organizasyonda bulunacak olan son 4 takım ortaya çıkacak.

Euro 2020 Organizasyonun Formatı Nasıl?

Elemeler bittikten sonra toplamda 24 tane takım burada yer alacak. Grup sayısı ise 6 olarak karşımıza çıkıyor. Her grupta 4 adet milli takım bulunacak. Euro 2020 sonrasında organizasyonun başlama tarihi ise 12 Haziran. İtalya ve Türkiye milli takımları Roma’da karşı karşıya gelecekler.

Gruplardan ilk iki sırayı paylaşan takımlar bir üst tura çıkacaklar. Bunun yanı sıra en iyi üçüncü olanlar da yine aynı şansa sahip olacaklar. Elemeler sonrasında buraya gelen takımlar son 16 turundan itibaren karşı kaşıya gelecek ve çeyrek final için mücadele edecekler. Bunun ardından sırasıyla yarı final ve final maçları yapılacak.

BENZER İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir