Euro 2020 elemeleri ve takımlar

Euro 2020 elemeleri ve takımlar
Euro 2020 elemeleri ve takımlar

Euro 2020

Euro 2020 içinde bulunduğumuz yılın haziran ayında başlayacak, tam 24 takımının mücadelesine sahne olacak. Türk milli takımımızın da bulunacağı bu organizasyona birden fazla ülkenin ev sahipliği yaptığını görmekteyiz. 12 şehirde ve 24 stadyumda oynanacak olan maçlar, 12 Temmuz gecesi gerçekleştirilecek final maçıyla sona erecek.

Organizasyonda Yer Alacak Takımlar Hangileri?

Turnuvada hangi ülkelerin milli takımlarının yer alacağı birçok kişi tarafından merak edilmekte. Formata göre 24 ekip burada olacak. Ancak devam eden playoff müsabakalarından dolayı bunların 20 tanesi belli oldu. Haziran ayı içindeki maçlarda mücadele edecek olan takımlar şöyle; Ukrayna, Finlandiya, Slovakya, Türkiye, İtalya, Galler, Çekya, Rusya, Avusturya, İsveç, Almanya, Polonya, Hırvatistan, İspanya, Fransa, Belçika, İsviçre, İngiltere, Hollanda ve Portekiz. Bu ekiplerin yanı sıra playoff sonrasında gelecek olan takımlarla oynanacak.

Euro 2020 Hangi Ülkelerde Oynanacak?

Birçok futbolseverin büyük bir merakla beklediği maçların maç takvimi açıklandı. 12 Haziran tarihinde başlayacak olan bu heyecan verici mücadeleye 12 ülkenin ev sahipliği yapacak olması ise tam anlamıyla bir ilk. Buna göre müsabakalar İngiltere, Almanya, Rusya, İrlanda, Azerbaycan, Romanya, Danimarka, İspanya, Macaristan, İtalya, İskoçya, Hollanda’da yapılacak.

Türkiye Hangi Grupta Yer Almakta?

Organizasyonun bizim için çok ayrı bir anlam daha taşıyor. Çünkü Türk milli takımımız eleme maçlarını geçerek burada yer almakta. Yapılan kura çekiminin sonrasında A grubunda düşen ay yıldızlılar; İtalya, Galler ve İsviçre ile mücadele edecek. Hatta açılış müsabakasında Türkiye ve İtalya milli takımları Roma’da karşı karşıya geliyor. 12 Haziran tarihinde bu maç oynanacak. Diğer müsabakalar ise 17 Haziran tarihinde Galler ve 21 Haziran tarihinde İsviçre milli takımı ile. Türkiye maç programı bu şekilde.

Formatı Nasıl?

Euro 2020 formatı son derece açık ve eskisinden bir farklılık içermiyor. Buna göre ilk olarak grup maçları yapılacak. Burada ilk iki sıra içindeki takımlar etkinlik kurallarına göre yollarına devam edecekler. Bunun yanı sıra en iyi üçüncü olarak kriterlere uyum sağlayan takımlar da üst turda olacaklar. Grup maçlarının bitmesinden sonra son 16 turu başlayacak. Ardından çeyrek, yarı ve final karşılaşmaları ile bitecek.

Karşılaşmalarının Oynanacağı Stadyumlar Hangileri?

Euro 2020 için belirlenmiş olan şehir ve stadyumlar şunlar; Saint Petersburg Stadyumu, Bakü Olimpiyat Stadyumu, Londra Wembley Stadyumu, JohanCruyff Arena, Bilbao San Memes Stadyumu, Budapeşte FerencPuskas Stadyumu, Roma Olimpiyat Stadyumu, Amsterdam Münih Allianz Arena, Glasgow Hampden Park, Bükreş Arena Nationala, Kopenhag Parken Stadyumu, Dublin Aviva Stadyumu. Euro 2020 maçları için bazı stadyumlarda kapasite arttırma çalışmaları yapıldı.

Turnuvanın Maçları Tarihleri Ne Zaman?

Euro 2020 grup karşılaşmalarının başlayacağı 12 Haziran’dan 24 Haziran tarihine kadar birçok maç oynanacak. İlk iki ve en iyi üçüncüler ortaya çıkacak. Ardından Euro 2020 son 16 turu ile devam edecek. 27 Haziran ve 30 Haziran arasında 4 gün boyunca bu maçlar yapılacak. 3 ve 4 Temmuz ise Euro 2020 çeyrek final karşılaşmalarının tarihleri. Yarı final maçları 7 ve 8 Temmuz günlerinde Wembley Arena’da oynanacak.

Final Maçı Ne Zaman Oynanıyor?

Tam bir aylık kesintisiz futbol ziyafeti sunacak Euro 2020 organizasyonunun final karşılaşması İngiltere’nin Londra kentindeki tam 90 bir kişi seyirci kapasitesine sahip Wembley Arena‘da yapılacak. Kupa böylelikle sahibini bulacak. Maçın başlama tarihi 12 Temmuz ve saat ise 21 şeklinde açıklandı.

BENZER İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir