Euro 2020 Elemeleri Son Durum

Euro 2020 Elemeleri
Euro 2020 Elemeleri

Euro 2020 Elemeleri ve Takımlar

Euro 2020 elemeleri, geçtiğimiz yılın mart ayında oynanan maçlarla start aldı. Tam 55 takım burada mücadele etti. Yapılan maçların ardından ilk 2 sıradaki ekipler organizasyona katılmaya hak kazandı. Bunun yanı sıra son 4 takım için ise elemeler devam ediyor. Bu maçlar ise 31 Mart tarihinde sona erecek.

Euro 2020 Elemeleri Grupları İstatistikleri

Euro 2020 elemeleri 21 Mart tarihinde yapılan maçlarla başladı. 10 grupta 55 tane takım yer aldı. Bunun sonrasında her grubun birinci ve ikincileri, çerçevesinde direk olarak organizasyonda oynama hakkını elde etti.

Toplamda 250 maç yapıldı. Karşılaşmalar oldukça gollü geçti ve maç başına 3.2 gibi bir ortalama söz konusu oldu. Tottenham takımının başarılı oyuncusu Harry Kane, maçlarının en golcü ismi oldu. 12 adet gol atmayı başardı.

Euro 2020 Elemelerine Birinci Olarak Katılan Takımlar Hangileri?

Euro 2020 elemeleri grupları tam 10 tane olarak yapılan kura çekiminden sonra belirlendi. Bunun ardından oynanan maçların ardından ilk sırayı alan ve sonrasında gruplarını lider olarak bitiren ekipler şunlardan oluşmakta; Fransa, İtalya, İngiltere, Belçika, Ukrayna, Polonya, Hırvatistan, Almanya, İsviçre, İspanya. Bunun yanı sıra sonrasında gruplarında ikinci olan ekipler de turnuvada yer alacak.

Euro 2020 Grup Elemelerini İkinci Sırada Bitiren Takımlar Hangileri?

Euro 2020 elemeleri grup maçlarıyla sona erdikten sonra birinci olan ekiplerin yanı sıra ikinci olan takımlar da organizasyon içinde yer almayı hak ettiler. İkincileri ise şöyle karşımıza çıkmakta; İsveç, Türkiye, Finlandiya, Avusturya, Rusya, Hollanda, Çekya, Portekiz, Galler ve Danimarka. En iyi üçüncülerin maçları devam ettiği için son 4 takım bunun sonrasında belli olacak.

Euro 2020 Elemeleri Play Off Maçları Hangileri?

Euro 2020 elemeleriplayoff A, B, C ve D yolu olarak oynanıyor. Buna göre yarı final ve final şeklinde maçlar yapılacak. Yarı final karşılaşmaları Çerçevesinde 26 Mart günü oynanacak. Final ise 31 Mart tarihinde yapılacak.

Kosova, Kuzey Makedonya, Beyaz Rusya, Gürcistan, İsrail, İskoçya, Sırbistan, Norveç, İrlanda, Slovakya, Kuzey İrlanda, Bosna Hersek, Romanya, İzlanda, Macaristan ve Bulgaristan, çerçevesinde son 4 biletten birisini almaya çalışacak.

Elemelerin En Başarılı ve En Başarısız Takımları Hangileri Oldu?

Uefa Avrupa Şampiyonası için başlanan bu eleme maçlarındaki 10 grupta oynanan maçlarla tamamlandı. Tüm karşılaşmalarını kazanan iki ekip dikkat çekti. Bunlardan birisi, aynı zamanda son dünya kupasında yarı final oynayan Belçika oldu. Çerçevesinde çıktığı 10 karşılaşmanın tümünü kazanmasını bildi ve 30 puan ile lider oldu.

İtalya bu başarıya imza atan diğer takım olarak karşımıza çıkıyor ve onlar da yine 10 maç sonrasında 30 puan aldılar. En zayıf ekipler ise maçlarında sıfır puan alan San Marino ile Cebelitarık ülkeleri oldular. Böylelikle organizasyona katılma hakkını elde edemediler.

Türkiye Grup Elemelerinde Ne Yaptı?

Türkiye için iyi başladı. Son derece zorlu bir gruba düşen milli takımımız; Fransa, İzlanda, Arnavutluk, Moldova ve Andora takımlarına karşı mücadele etti. Çerçevesinde Türkiye oynamış olduğu 10 maçın 7 tanesini kazanmasını bildi. Sadece bir defa İzlanda’ya deplasmanda mağlup oldu. Ayrıca 2 kere berabere kaldı. 23 puan topladı ve gruplarında 23 puan toplayarak final biletini kaptı.

BENZER İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir