Avrupa Şampiyonası

Avrupa Şampiyonası
Avrupa Şampiyonası

Euro 2020 Avrupa Şampiyonası

Avrupa şampiyonası, dünya kupasından sonra en geniş katılımlı organizasyondur ve UEFA tarafından düzenlenir. 1960 senesinde ilk kez düzenlenmiştir. Bunun sonrasında ise her 4 yılda bir yapılmıştır. İçinde bulunduğumuz yıl içerisinde Euro 2020 olarak bilinen yeni organizasyon sayesinde bu gelenek kaldığı yerden devam edecek.

Avrupa Şampiyonası İçinde Hangi Ekipler Mücadele Edecek?

Avrupa şampiyonası önümüzdeki haziran ayının 12’sinde start alıyor. 24 takım ile yapılacak olan bu organizasyonun içinde birbirinden güçlü olan milli ekipler dikkat çekmekte. Türk milli takımımız da bunlardan birisi. Aynı zamanda Galler, Belçika, Danimarka, İtalya, İsviçre, Polonya, Portekiz, Ukrayna, Avusturya, İspanya, Hırvatistan, Fransa, Hollanda, İngiltere, Almanya, İsveç ve Finlandiya içinde mücadele edecekler. Bunlardan bir kısmı ele gruplarını ilk sırada bazıları ise ikinci sırada tamamladılar.

Avrupa Şampiyonası Hangi Ülkelerde Düzenlenecek?

Avrupa şampiyonası 2020 yılına özel olarak tek bir ülke içinde düzenlenmiyor. Tam 12 farklı ülke, için ev sahipliği yapma hakkını kazanmış oldu. Daha önce Türkiye de bunların arasında yer alabilmek için başvurmuş ancak sonrasında adaylıktan çekilmişti. Türkiye milli takımı maçlarını Azerbaycan ve İtalya’da oynayacak. Diğer kentleri ise şöyle; İngiltere, Rusya, Almanya, İskoçya, Romanya, Danimarka, Macaristan, Hollanda, İspanya, İrlanda. Bu şehirlerdeki stadyumlarda oynanacak.

Avrupa Şampiyonası Grup Formatı Nasıl?

Avrupa şampiyonası grupları 6 tane olarak karşımıza çıkıyor. Bunlar A, B, C, D, E, F şeklinde. Aynı zamanda her grup 4 takımdan oluşmakta. B ve A gruplarının kurallarına göre tamamlandığını görmekteyiz. Ancak geriye kalan grupların birer takımı ise henüz belli olmadı. Mart ayı içinde yapılacak olan playoff maçlarından sonra durum netleşmiş olacak. İlk iki sıra ve en iyi üçüncüler gruptan çıkarak son 16 turuna katılım hakkını elde ediyorlar. Maçlar tek karşılaşma olarak dikkat çekmekte.

Karşılaşmalar Hangi Kentlerde Yapılacak?

12 değişik kentte oynanacak. Buna göre ilk olarak Türkiye’nin maçlarını hangi şehirlerde oynayacağına bakalım. Bunlar Roma ve Bakü. Bunun dışındaki diğer müsabakalar ise çerçevesinde Glasgow, Saint Petersburg, Dublin, Kopenhag, Londra, Bilbao, Bükreş, Münih, Budapeşte ve Amsterdam diğer ev sahibi kentler olarak dikkat çekmekte.

Türkiye Hangi Grupta Yer Alıyor?

Türkiye milli takımı da içinde mücadele edecek. Gerçekleştirilmiş olan kura çekimlerinin sonrasında millilerimiz A grubunda yer almaya hak kazandı. Grup maçlarında ay yıldızlılar ilk maçlarını İtalya’ya karşı oynayacaklar ve 12 Haziran tarihindeki müsabaka aynı zamanda açılış karşılaşması olacak. Sonrasında ise sırasıyla Galler ve İsviçre ile mücadele edecek. Programa göre ilk maç Roma’da, diğerleri ise Bakü şehrinde.

Avrupa Şampiyonası Maç Tarihleri Nasıl?

Grup maçlarının başlangıcı 12 Haziran tarihi. Tüm müsabakalar 25 Haziran tarihinde sona ermiş olacak. Ardından 5 günlük bir ara söz konusu. Bunun bitmesinin ardından Son 16 turu başlayacak. Bu turun ilk maçı 27 Haziran son karşılaşması ise 30 Haziran tarihlerinde oynanacak. 3 Temmuz günü ise çeyrek final maçları başlıyor. Yarı final karşılaşmaları 7 ve 8 Temmuz günü yapılacak.

Final Maçı Nerede?

Final maçı için seçilen stadyum İngiltere’nin başkenti Londra’da yer alan Wembley stadyumu oldu. Turnuvanın son maçı olarak da bilinen final karşılaşması İngiltere’de saat 21’de ve 12 Temmuz günü oynanacak. Bunun sonrasında kazanan da belli olacak.

Şampiyona ve final maçlarından önce bu büyük heyecan Euro 2020 Elemeleri ile başlıyor.

BENZER İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir